כאבי גדילה בילדים

תאריך: 05/05/2011
מאת: פרופ' יוסף עוזיאל, מנהל היחידה לאשפוז יום וראומטולוגיה ילדים, מרכז רפואי מאיר

הילד מתעורר משנתו אוחז את רגליו ובוכה מכאב. התופעה חוזרת מידי מספר לילות ומדאיגה. חושבים על האפשרויות הגרועות. ממה הוא סובל? מה פשר הכאב?
כאבי גפיים בילדות מהווים סיבת פניה שכיחה לרופא הראשוני. בין כלל האבחנות לסיבות הכאב, כאבי גדילה הם בעיית השלד השכיחה ביותר. סקרים שבוצעו  בקרב ילדי בית ספר יסודי דווחו על שכיחות של 10-20% של ילדים שחוו כאבי גדילה.

אחת מהאבחנות השכיחות הנקבעות  במרפאה הרימטולוגית לילדים היא אבחנת כאבי גדילה  תופעה שפירה הנכללת בקבוצת תסמונות הכאב , כגון פיברומיאלגיה, אריתרומיללגיה, ורפלקס סימפטטיק דיסטרופי שהן תסמונות כאב הרבה פחות שכיחות.

הכאב מופיע בצורה התקפית כאירועים קצרים הנמשכים בד"כ 5-30 דקות בעוצמה  עזה, עד להפסקה עצמונית. הכאב מתבטא  בעיקר בגפיים התחתונות, במיוחד בקדמת השוקיים, והוא לרב סימטרי. כאב במפשעות, בידיים, בחזה ובגב הרבה פחות שכיח. הכאבים מופיעים  יותר בשעות הערב, ואף מעירים מהשינה. תדירות התקפי הכאב משתנה, בין התקפי כאב מידי לילה, ועד להתקפים נדירים מידי מספר חודשים. בבדיקה פיזיקלית של השלד בעת הכאב  או לאחר מכן אין כל ממצא חיובי של ביטויים דלקתיים, כגון נפיחות אודם ורגישות מקומית.

האבחנה מתבססת על הסיפור האופייני ובדיקה פיזיקלית תקינה. אין צורך בבדיקות עזר לביסוס האבחנה. בדיקות המעבדה תקינות, כמו גם  צילומי השלד. תדירות ההתקפים פוחתת עם הזמן ועד תחילת ההתבגרות התקפי הכאב ייעלמו. לא נמצאה השפעה מאוחרת על מצב הבריאות או ההתפתחות.

הטיפול כולל הסבר על מהות התופעה, ובמיוחד הרגעה כי מדובר בתופעה שפירה שתחלוף תמיד במהלך הזמן, וכי בעת  ההתקף ניתן לנסות ולהקל בעזרת מסז' מקומי ואקמול.

הסיבה לכאבים אינה ידועה. נמצא כי לילדים החווים כאבי גדילה סף כאב נמוך בדומה לנמצא בפיברומיאלגיה, וחוזק עצם נמוך. ממצאים אלה חולפים בחלוף כאבי הגדילה. השם מקובל בספרות הרפואית, אם כי אין בו כדי להסביר את התופעה.

כתיבת תגובה