אובאיטיס של גיל הילדות

תאריך: 05/05/2012
מאת: ד"ר צביה טאובר, ד"ר גלית דולינסקי, ד"ר יאיר מורד | אשפוז יום ילדים ומחלקת עיניים מרכז רפואי אסף הרופא

מהי אובאיטיס?

אובאיטיס הינה דלקת של האוביאה (ענבייה בעברית) שהיא החלק הפנימי של העין המורכב למעשה משלשה חלקים- האיריס, הגוף הציליארי והכורואיד.

למרות ששכיחותה של האובאיטיס בגיל הילדות נמוכה יחסית חשוב מאוד לאבחנה במהירות ללא דיחוי ולטפל בכדי לשמור על הראייה. אובאיטיס שאיננה מטופלת עלולה להוביל להצטלקות המבנים הפנימיים של העין,ל קטרקט (ירוד), גלאוקומה (יתר לחץ עיני) ועיוורון.

ניתן לסווג אובאיטיס לפי המיקום האנטומי שלה- קדמית, אחורית או ביניים. לפי המשך שלה- אקוטית (מצויה פחות משלשה חודשים) או כרונית (מצויה למעלה משלשה חודשים. ולפי הסיבות- אינפלמטורית (משנית למחלה אוטואימונית), זיהומית (כתוצאה מחידק, וירוס או פרזיט), אינפילטרטיבית (משנית לתהליך גידולי), טראומטית (כתוצאה מחבלה), אידיופתית (כ-50%-29% מכלל מקרי האובאיטיס אשר לאחר בירור מקיף לא נמצאה הסיבה לדלקת), מטבולית ועוד.

תסמיני המחלה

התסמינים משתנים בהתאם למיקום הדלקת.
אובאיטיס קדמית בד"כ תתבטא ברגישות פתאומית לאור, כאב בעין, אודם בלחמית, דמעת וירידה בראייה.
אובאיטיס אמצעית תתבטא בד"כ בתלונות על "כתמים" צפים בשדה הראייה וירידה בראייה.
אובאיטיס אחורית תתבטא בכאב ותלונות דומות לאובאיטיס האמצעית.

כיוון שחשוב לזהות אובאיטיס ולטפל בהקדם מומלץ בכל מקרה של "דלקת עיניים" פשוטה שאינה משתפרת תוך יומיים לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים. חשוב לזכור כי לא תמיד יופיעו סימנים כמו עין אדומה וכאב. לעיתים תהיה ירידה בראייה בעין אחת בלבד והילד לא יתלונן עליה כלל.

כיצד מבצעים אבחנה של אובאיטיס?

בדיקת עיניים בשאלה של אובאיטיס אמורה להתבצע על-ידי רופא עניים המנוסה בטיפול בילדים באמצעות בדיקה במנורת סדק המאפשרת זיהוי של תאי דלקת, משקעים והדבקויות בחלקים הפנימיים השונים של העין. הבדיקה קלה ואינה כרוכה בכאב.

טיפול ומעקב

הטיפול באובאיטיס תלוי בגורם ובסקירה זו נתמקד באובאיטיס על רקע אוטואימוני. מחלות אוטואימוניות רבות מערבות את העין כחלק מפגיעה רב-מערכתית לדוגמא דלקת פרקים של גיל הילדות (JIA) הפוגעת באחד מכל 500 ילדים בעולם והיא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בגיל הילדות. JIA מהסוג המערב מיעוט מפרקים ופוגע בעיקר בבנות היא הגורם השכיח ביותר לאובאיטיס קדמית בגיל הילדות . אובאיטיס יכולה להקדים את הופעת המחלה במפרקים אך בד"כ מופיעה זמן מה אחרי הופעת הדלקת במפרקים ולכן בחולים/ות המאובחנים/ות כסובלים/ות מ- JIA יש לבצע בדיקת עיניים לזיהוי אובאיטיס כל 3 חודשים.

מטרת הטיפול היא "הרגעת" התהליך הדלקתי כדי להמנע מהסיבוכים המתוארים לעיל עד כדי אובדן ראייה.
הטיפול הראשוני באובאיטיס כנ"ל הוא בקורטיקוסטירואידים באופן מקומי ע"י טיפות או במתן פומי בשילוב עם תרופות נוגדות דלקת אחרות ותרופות ציטוטוקסיות כגון מטוטרקסט, אזטיופרין וציקלוספורין.
כיום עם התקדמות הבנתנו את התהליך הדלקתי העומד בבסיס המחלות האוטואימוניות פותחו מספר תרופות ביולוגיות כגון משפחת נוגדי ה- TNF (אנברל, רמיקייד, הומירה) ואחרות ואף הן משמשות אותנו לטיפול במקרים העמידים לטיפול הראשוני.

כתיבת תגובה